Kreatíny

Kreatín

Kreatín je medzi športovcami veľmi obľúbený výživový doplnok. Spomedzi všetkých doplnkov sa považuje za najprírodnejší a najefektívnejší. Nachádza sa v červenom mäse a vo všetkých druhoch stavovcov.

Počas cvičenia sa svaly sťahujú, čím sa míňa energia a práve kreatín stratenú energiu dopĺňa a obnovuje. Je dokázané, že kreatín zvyšuje silu a vytrvalosť. Využíva sa pri rôznych typoch športov.

Najpopulárnejším je stále kreatín monohydrát. Je cenovo dostupný a za desaťročia overený tisíckami športovcov z celého sveta. Klasický kreatín monohydrát je biely prášok, spravidla bez chuti a zápachu, napríklad ako púder (aj keď niektorí výrobcovia do neho pridávajú chuťové a aromatické prídavky). Kreatín v malom množstve zadržiava vodu vnútri svalových vlákien (všimnite si, že kreatín nezadržiava vodu pod kožou). Vďaka tomu sa objem svalov zväčšuje, svaly sú silnejšie a vytrvalejšie.

Kreatín nie je vo vode a nápojoch celkom rozpustný, na dne ostáva menšia usadenina, takže sa nezľaknite, je to v poriadku.